Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

System online oznacza zmiany w uldze za kasę fiskalną. Jakie dokładnie?

Wdrożenie nowego systemu fiskalizacji wymagało nie tylko odpowiednio zaplanowanych rozwiązań technologicznych, ale również regulacji prawnych, w postaci nowelizacji ustawy o VAT czy kolejnych Rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących. Stąd też pojawiły się nie tylko urządzenia fiskalne online, ale zmiany w ważnych przepisach, dotyczących tak zasadniczych kwestii, jak choćby ustawowa ulga. Co to dokładnie oznacza?

Pierwsza kasa fiskalna? Możesz skorzystać z refundacji

Jeśli chodzi o przepisy fiskalne, istnieją pewne podstawowe sprawy. Wiele z nich dotyczy obowiązków podatnika, dotyczących m.in. tego, kiedy przedsiębiorca powinien rozpocząć ewidencjonowanie obrotu za pomocą urządzenia rejestrującego lub jakie czynności musi on wykonywać podczas użytkowania tego typu technologii. Ale wśród nich znajdują się również pewne udogodnienia, jak ustawowa refundacja. Przedsiębiorca dokonujący zakupu pierwszej kasy fiskalnej, po spełnieniu wymaganych formalności, może bowiem uzyskać zwrot części poniesionych kosztów. Mówiąc dokładniej, ulga ta wynosi maksymalnie 90% wartości urządzenia, jednak nie więcej niż 700 zł. Niemniej, jak już było wspomniane, w tej kwestii zaszły pewne zmiany, a konkretnie – pojawiły się kolejne wymogi, które trzeba spełnić, aby skorzystać z refundacji.

Kto i kiedy będzie mógł ubiegać się o ulgę z tytułu zakupu kasy fiskalnej?

W związku z wejściem na rynek innowacyjnych technologii sprzedaży – a także zgodnie z ideą stopniowego upowszechniania nowego systemu fiskalizacji – ustawowa ulga przysługuje teraz jedynie w przypadku zakupu pierwszej kasy rejestrującej online. Przy czym pod prawnym pojęciem „kasy rejestrującej online” należy rozumieć zarówno kasy, jak i drukarki fiskalne, komunikujące się przez internet z CRK. Jeśli chodzi o sam kształt refundacji, to nie uległ on zmianie. Zwrot nadal wynosi maksymalnie 90% wartości urządzenia, jednak nie więcej niż 700 zł. Ale to nie wszystko. Z ulgi mogą skorzystać również konkretni przedsiębiorcy, dokonujący wymiany dotychczas użytkowanych kas i drukarek rejestrujących na modele online. Konkretni, bowiem opcja ta dotyczy jedynie branż i działalności wyszczególnionych w nowelizacji ustawy o VAT. Mowa o przedsiębiorcach bezwzględnie zobowiązanych do wcześniejszego wdrożenia tego rodzaju technologii sprzedaży. Mają tego dokonać w 3 etapach m.in. przedstawiciele branży motoryzacyjnej i związanej ze sprzedażą paliw (konieczność pracy z użyciem modeli online od 1 stycznia 2020 roku), punktów gastronomicznych i obiektów krótkotrwałego zakwaterowania (konieczność pracy z użyciem modeli online od 1 lipca 2020 roku) czy też zakładów fryzjerskich, salonów kosmetycznych, działalności medycznych lub prawniczych (konieczność pracy z użyciem modeli online od 1 stycznia 2021 roku). W takich przypadkach refundacja wynikająca z przepisów również będzie wynosiła tyle samo.

Jeden komentarz

  1. lalom
    lalom 6 września, 2019

    skoro ulga=tylko online, to dobrze chociaż, że obejmuje to również wymieniających kasy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj właściwe rozwiązanie *